Spektakl CIAŁA NIEWIEŚCIE powstał z potrzeby mówienia o bodyshamingu* jako formie przemocy. Młodzież jest grupą szczególnie narażoną na hejt oraz zawstydzające komentarze ze względu na wygląd. Większość nastolatków doświadcza tego typu przemocy nie tylko ze strony rówieśników, ale równie często ze strony najbliższych – rodziców, rodzeństwa czy dziadków. Założeniem spektaklu było nie tylko pokazanie doświadczeń młodych kobiet, aby zasygnalizować o niebezpiecznych skutkach tego zjawiska, ale także pokazać jak często w sposób nieświadomie stosuje się bodyshaming wobec drugiej osoby.
Bodyshaming*, czyli wszystkie komentarze mające na celu zawstydzenie, ośmieszenie lub poniżenie kogoś z powodu jego wyglądu.
Spektakl CIAŁA NIEWIEŚCIE powstał w ramach projektu SPÓJRZ NA SIEBIE JESTEŚ OKEJ! sfinansowano ze środków Fundacji Gdańskiej z funduszu Gdańsk dzieli się dobrem.
Projekt składał się z warsztatów teatralnych prowadzonych przez Natalię Królak oraz Marysię Pyrek, a także spotkań z psycholożką Martą Kosińską. Nastolatki miały możliwość porozmawiania na temat asertywności i stawiania granic, a także dostały praktyczne narzędzia służące do radzenia sobie z niechcianymi komentarzami. Dodatkowo, uczestniczki wzięły udział w warsztatach z Anią Kucharską z tańca intuicyjnego, które pozwoliły pozbyć się negatywnych emocji oraz na nowo polubić się ze swoim ciałem.
Warsztaty przeprowadzone w bezpiecznej, pełnej zaufania i zrozumienia atmosferze pozwoliły nastolatkom otworzyć się i zwierzyć ze swoich doświadczeń, ale także przekonać się, że nie są z tym wszystkim same. Na własnej skórze odczuły jak wiele w procesie budowania pewności siebie znaczy wspierające środowisko.
Przedstawienie CIAŁA NIEWIEŚCIE zostało uznane za najlepszy spektakl I Nadmorskiego Festiwalu Teatralnego 2021. Ponadto, Anna Trokol została nagrodzona na najlepszą kreację aktorską.
Recenzję ze spektaklu Cypriana Kraszewskiego można przeczytać na stronie Teatru dla Wszystkich oraz e-teatr.pl.